Відшкодування матеріальної, моральної шкоди

119168_or

Якщо в європейських державах відшкодування матеріального і морального збитку є поширеною правовою практикою, а відповідні закони працюють справно, то в Україні реалізація цього громадянського права кульгає на обидві ноги. Сама можливість отримати від кривдника гроші через суд в українському законодавстві була зафіксована тільки після 1991 року, а чверть століття виявилося недостатньо для того, щоб громадяни звикли до неї, а інститути судової та виконавчої влади навчилися приводити її в дію.

Недосконалість і суперечливість результатів вітчизняних правових практик, пов’язаних з відшкодуванням матеріальної та моральної шкоди, переконливо свідчать про необхідність залучати до подібних розглядів досвідченого юриста, здатного грамотно представити інтереси позивача або відповідача.

Процедура відшкодування шкоди пов’язана зі складним судовим розглядом. Позивачу, який подав заяву, або особі, яка представляє його інтереси, знадобиться довести:

  • наявність самої шкоди;
  • факт вчинення дій, які призвели до втрати потерпілим матеріальних або нематеріальних благ;
  • причинно-наслідковий зв’язок між конкретною дією і заподіянням шкоди;
  • вину обвинуваченого.

Якщо з встановленням і оцінкою матеріального збитку все відносно просто, то з моральної стороною питання все складніше. Припустимо, людині вчасно не віддали зарплату, він запізнився з виплатою по кредиту і тепер змушений повертати банку пеню. З матеріальною стороною питання все зрозуміло, однак як суду встановити, що ця людина важко переживав те, що відбувається, нервував і, як наслідок, має підставу на відшкодування моральної шкоди? І вже тим більше, як визначити, скільки коштують його переживання? Обгрунтування в даній ситуації можливо, однак цим питанням має займатися грамотний юрист, здатний не тільки сформувати переконливу доказову базу, а й простежити за коректним виконанням винесеного судового рішення.

Міжнародне адвокатське об’єднання «Lexberg» пропонує комплексні послуги, спрямовані на ефективне вирішення цивільних спорів. Ми забезпечуємо супровід процедури, створюємо умови для плідної взаємодії з державними органами, надаємо консультації та захищаємо інтереси клієнта.